RELACJA Z WERNISAŻU „NOWE WZORNICTWO W CERAMICE BOLESŁAWIECKIEJ”
Relacja z wernisażu „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”, który odbył się w Bolesławieckim Ośrodku Kultury Międzynarodowym Centrum Ceramiki w dniu 19.08.2021 r.
W Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu w fazie projektowania uczestniczy liczne grono utalentowanych i kreatywnych projektantów, których działania są koordynowane przez kierownika artystycznego Mariusza Ochockiego, absolwenta wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, który kształty naczyń wywodzi z klasycznych obłych form, gdzie dbałość o szczegóły i pokrywająca dekoracja stempelkowa tworzą oryginalną całość. Jego nowe projekty charakteryzuje różnorodność form i wzorów, począwszy od stylizowanych, wywodzących się z ludowej tradycji kształtów aż po purystyczne osadzone w estetyce dalekowschodniej. Ten styl jest zawsze podporządkowany jednej zasadzie, dbałości o kształt formy przy ogromnym szacunku do funkcjonalności naczynia.
W przypadku ceramiki użytkowej to właśnie preferencje i gusta odbiorców często dyktują trendy i kierunki mody, stając się pretekstem do szukania coraz to nowszych i oryginalnych rozwiązań.
Po raz kolejny okazało się, że motyw stempelków to nieustające źródło inspiracji, nie tylko wzorów, ale i kolorystyki. Takie bowiem przebogate kompozycje zostały zaprezentowane przez projektantki Teresę Lianę i Marię Starzyk.
Barwne niczym wiosenny pejzaż, wywodzące się jednak z miejscowej tradycji ceramiki stempelkowej są dowodem na to, że każda innowacja poparta umiejętnościami i jakością jest wartością.
Z okazji jubileuszu 70-lecia Spółdzielni uzupełnieniem ekspozycji jest rekonstrukcja dzbanka wyprodukowanego w Bolesławcu w dawnym zakładzie „Julius Paul & Sohn” około 1920 r.
Powyższe wydarzenie jest jednym ze sposobów na kultywowanie przez „Ceramikę Artystyczną” historii zakładu, także tej z okresu zanim Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego powstała.